ABD’nin Louisiana eyaleti, son yılların en şiddetli kasırgalarından olan İda’nın hışmına uğradı. Eyaletin büyük bölümü elektrik enerjisinden yoksun kalırken, kasırganın verdiği hasarın boyutları belirlenmeye çalışılıyor.

Kasırganın eyaletten geçişi sırasında en az bir kişi hayatını kaybetti ve kıyı bölgelerini seller bastı.

Ağaçları söken ve binaların çatılarını uçuran kasırga, dün akşam yaklaşık bir milyon haneyi elektriksiz bıraktı. Elektrik yokluğundan en çok etkilenen, eyaletin büyük kentlerinden New-Orleans oldu. Kent yakılarında bir kişi, üzerine devrilen ağacın altında kalarak can verdi.

Louisiana’da akşam saatlerinde etkili olmaya başladığı sırada saatte 240 km hızla esen rüzgârların eşlik ettiği kasırga, kıyıları doğrudan vurarak geçti ve gece hızı hafifleyerek sabah saatlerinde tropikal fırtına seviyesine indi.

Yerel saatle 04.00 sıralarında, karada esmeye devam ettiği için rüzgârların hızı yaklaşık 100 km’ye indi. Meteoroloji, fırtınanın önce kuzeye, sonra da doğuya doğru ilerlemesinin beklendiğini duyurdu.

Su baskınları tehlikesi bugün de devam ediyor. Fırtınanın geçtiği yerlerde sabah erken saatlerde şiddetli yağmurlar, özellikle Alabama ve Mississippi’de devam ediyordu. 

New-Orleans Belediye Başkanı LaToya Cantrell, “Kentin tamamında elektrikler kesik. Evde, güvenlik içinde kalma zamanı, dışarı çıkma zamanı değil” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, İda’yı “potansiyel olarak ölümcül siklon” olarak nitelendirdi ve Louisiana’yı büyük felâket bölgesi ilan ederek, eyaletin federal yardımlardan yararlanmasını sağladı.

Louisiana valisi John Bel Edwards, İda’nın “muhtemelen 1850’li yıllardan bu yana eyaleti çarpan en güçlü kasırgalardan biri olacağı” uyarısında bulunarak, “Hiç şüphe yok ki gelecek haftalar çok zor olacak” dedi.

CNN’de konuşan Vali Edwards, 2005 yılında Katrina kasırgasının yıkımından sonra kurulan pahalı set sisteminin dayanması gerektiğini, oysa yüzbinlerce kişinin evlerini bıraktığını söyledi.

Eyaleti 29 Ağustos 2005’te yıkarak geçen Katrina’nın anıları hâlâ canlı. Katrina, Louisiana’da 1.800’den kişinin ölmesine yol açmış, milyarlarca dolarlık maddi hasar meydana gelmişti.

Bilim adamları, okyanusların yüzeyinin ısınmasıyla kasırgaların daha güçlü hale geldiğini ve bu nedenle kıyıda bulunan yerleşim birimleri için daha yıkıcı tehlike arz ettiğini belirtiyor.

Kaynak : AjansBizim