Akar ve beraberindekiler, Foça Deniz Üs Komutanlığında “bahriyelilerle”, Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında "havacılarlarla" son olarak da Şanlıurfa’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekat Merkezinde "karacılarla" bir araya geldi. Bakan Hulusi Akar ve komutanlar “Güney” isimli Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağının görev uçuşuna da katılarak kara, deniz ve hava unsurlarının faaliyetlerine ilişkin havadan inceleme ve denetlemelerde bulundu.

"Türkiye'nin göklerdeki gözü" olarak nitelendiren HİK uçağıyla yapılan görev uçuşunda Akar ve beraberindeki komutanlar 3 saat boyunca toplam 1.700 kilometre uçtu. Akar görev uçuşu sırasında Ege ve Doğu Akdeniz’de seyir hâlindeki gemilerin komutanları, havadaki uçakların pilotları ile bazı kara unsurlarıyla da telsizle görüşerek bilgi aldı, onların yeni yıllarını kutladı.

İlk olarak orta Akdeniz'de görevli TCG GÖKÇEADA ve TCG GÖKOVA, daha sonra Doğu Akdeniz'deki TCG GELİBOLU, ardından ise Mersin açıklarında görevli TCG KINALIADA ile telsizle görüşen Bakan Akar, Kıbrıs semalarındayken Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk ile ardından da Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile telsiz görüşmeleri yaptı. 

Bakan Akar, ayrıca terörle mücadele harekatı kapsamında göreve giden 181’inci Filo Komutanlığına ait "Pars Kolları" ile de telsizden konuştu. 

Görüşmelerinde başarılı çalışmaları nedeniyle personele iyi dileklerini ileten Akar, onların yeni yılını kutladı. 

 “Güney''in kokpitinde 

Bakan Akar görev uçuşu sırasında bir süre Güney'in kokpitine de geçti. Uçağın faaliyetlerine ilişkin bilgi alan Akar, bir süre Doğu Akdeniz semalarında pilot koltuğunda uçtu. 

Bakan Akar, gittiği birliklerde yıllık değerlendirme toplantılarının ardından Mehmetçiğe de hitap etti. 

Yunanistan ile dördüncü toplantı

Yunanistan ile yaşanan sorunlara değinen Bakan Akar, "Biz sorunlarımızın görüşmeler, diyalog yoluyla uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözülmesinden yana olduğumuzu her zaman söylüyoruz" diye konuştu.

Bu kapsamda başlatılan istişari görüşmeleri, NATO bünyesindeki görüşmeleri hatırlatan Akar, güven artırıcı önlemler çerçevesinde gerçekleştirilmesi planlanan dördüncü toplantı için Yunan yetkilileri davet ettiklerini söyledi. Türkiye'nin kimseye tehdit olmadığını, sorunların görüşmeler yoluyla çözümünden yana olduğunu yineleyen Akar, "Türkiye, dost ve müttefikleri için güvenilir, etkin ve güçlü bir müttefiktir" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz eşlik etti.

Kaynak : AjansBizim