Ankara Gürültü Eylem Planı Anket Çalışması Düzenleniyor

“Ankara Gürültü Eylem Planı” çerçevesinde gürültü azaltım senaryolarının geliştirilmesi için anket çalışması düzenlendi.

Güncel 31.08.2021 - 18:50 31.08.2021 - 18:55 Levent Öztürk

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi koordinasyonunda yürütülen “Ankara Gürültü Eylem Planı” proje çalışmaları hızlandırıldı. 2019 yılında imzalanan protokol kapsamında sürdürülen çalışmalarda “Ankara İli Gürültü Azaltım Senaryolarının Geliştirilmesi” amacıyla bir anket çalışması başlatıldı.

Başkent’te yaşayan vatandaşların yaşam kalitesinin artırılması ve gürültü kaynaklı sağlık sorunlarının önlenmesi amacıyla hazırlanan “Gürültü Eylem Planı”nın kentin tamamına uygulanabilirliği sahada uzmanlar tarafından incelendi.

Stratejik Gürültü Haritası dikkate alınarak iki yıl boyunca insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen gürültünün kontrolü ve azaltılması için karayolu, demiryolu ve endüstri kaynakları üzerinde detaylı araştırma yapıldı.

Büyükşehir Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan anket çalışması “ankara.bel.tr” adresi üzerinden tüm Başkentlilere açıldı. 

''Başkentlilerin katılımı yol gösterecek''


 Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, çalışma hakkında şu bilgileri verdi: 

“Stratejik gürültü haritaları ve hazırlanan yerleşim alanları için hazırlıklar başlatılmıştı. Gerçekleştirilen tüm değerlendirmeler sonucunda gürültü yönetimine aday alanlar içerisinden gürültü yönetim alanları tespit edildi. Belirlenen gürültü yönetim alanları için kaynak bazlı alternatif azaltım senaryoları geliştirildi. Kent sakinlerimizin görüş ve düşünceleri bizim için çok önemli. Bu nedenle anket çalışması hazırladık. Başkent’te olası gürültü maruziyetlerine karşı alınabilecek önlemler doğrultusunda ‘ankara.bel.tr’ internet adresi üzerinden hazırlanan bu ankete Ankaralıların katılımları yol gösterici olacaktır. Anket çalışması ile elde edilen görüşler ile eylem planı çalışmalarımıza dahil edilecek ve eylem planı çalışmaları tamamlanmış olacaktır.”

Ankete katılım için son gün 12 Eylül


Büyükşehir Belediyesi internet adresi üzerinden düzenlenen anket çalışmasına 12 Eylül 2021 tarihine kadar katılmak mümkün. 

Yerleşim yerleri, karayolları, demiryolları ve hava alanları için gürültü düzeyleri ve bu düzeylere maruz kalan konut, okul, hastane ve etkilenen kişi sayısının tespitinin sağlanacağı anket çalışmasında Ankara’daki gürültü kaynaklarının neler olduğu da belirlenmiş olacak.

Özellikle vatandaşların çevresel gürültüden etkilenme seviyeleri ile insan sağlığı üzerinde yarattığı zararlı etkiye ilişkin verilere anket sonucunda hazırlanacak raporda da yer verilecek. Başkent’te uygulanacak gürültü eylem planına ilişkin rapor daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulacak.

Kaynak : AjansBizim

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@