-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Baraj kirlenmeyecek lavanta kokacak

Yozgat’ın Çekerek ilçesinde yapımı planlanan Atık Su Arıtma Tesisi ile Türkiye’nin en büyük sulama barajlarından birisi olan Çekerek Barajı korumaya alınırken, oluşturulmaya çalışılan ada ile Lavanta kokacak.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Baraj kirlenmeyecek lavanta kokacak
15 Mart 2021 - 12:04
Yozgat’ın Çekerek ilçesinde, Türkiye’nin en büyük sulama amaçlı barajlarından Çekerek Barajı'nda kirliliği önlemeye yönelik planlanan atık su arıtma tesisi tesisi barajın kirlenmesine neden olan evsel atıkları temizleyecek. Baraj bölgesinde oluşturulmaya çalışılan atık su arıtma Tesisi, Lavanta Adası, Millet Bahçesi, Kesimhane, peyzaj sahaları, sanalizasyon hatları, prestij cadde ve yol çalışmaları nedeniyle adeta şantiyeye döndü.  Atık su arıtma tesisi için 25 milyon lira harcanacağı kaydedildi. 

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, arıtma tesisinin Çekerek Barajı için büyük bir eksiklik olduğuna vurgu yaparak, tesis tamamlandığında balıkçılığın bölgede daha da artacağına dikkat çekti. Çekerek Barajı'nın balık üretiminde ülkenin cazibe merkezi olacağına vurgu yapan Çakır, baraj çevresinde oluşturmaya çalıştıkları Lavanta Adası projesiyle ilgili de inşaat çalışmalarına başlanıldığını bildirdi. Başkan Çakır, Orman Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa başlattıkları çalışmanın iki yıldır devam ettiğini, Türkiye'nin en büyük 10 sulama barajı arasında yer alan Çekerek Barajı'nda bulunan yarımadayı değerlendirip, 500 bin dekarlık alana 2 bin civarında Lavanta bitkisinin dikiminin yapıldığını anlattı.  Başkan Çakır, oluşturulan Lavanta adasında, ahşap seyir terasları, kameriyeler, lavanta bahçeleri, gezinti yolları, iskele ve kafeterya, solar paneller, otopark, akülü araç servisleri, çocuk oyun alanları, balon kalkış yeri gibi tesislerin de yer alacağını sözlerine ekledi.
( Ajans Bizim)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sevcan Orhan Nevşehir'in Kalbi Kapadokya'da
Sevcan Orhan Nevşehir'in Kalbi Kapadokya'da
Masumiyet 9. Bölüm Fragmanı izle - 21 Nisan Çarşamba Nasıl Olacak?
Masumiyet 9. Bölüm Fragmanı izle - 21 Nisan Çarşamba Nasıl...