in

Buca Belediyesi İstanbul Sözleşmesi için Yeni Sloganı Belirledi

Buca Belediyesi, iptali gündeme gelen İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanarak kadına şiddete son verilmesi için harekete geçti.

Buca Belediyesi İstanbul Sözleşmesi için Yeni Sloganı Belirledi
Buca Belediyesi İstanbul Sözleşmesi için Yeni Sloganı Belirledi

Buca Belediyesi, iptali gündeme gelen İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanarak kadına şiddete son verilmesi için harekete geçti. Belediye binası önüne “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” sloganıyla 12 metrelik iki dev pankart astı. Belediyenin Ağustos ayı meclisinde de meclis üyeleri ses yükseltti. Sözleşmenin tartışılmasına anlam veremediğini söyleyen Başkan Kılıç, “Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin sözleşme etrafında birleşmemiz gerekiyor. İstanbul sözleşmesi yaşatır” dedi

Kadınların toplumsal hayatın her alanında özgürce var olmaları ve kadına yönelik şiddetin son bulması için mücadele veren Buca Belediyesi, İstanbul Sözleşmesi’nin devamlılığı için ses yükseltti.

Kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önleme konusundaki yükümlülükleri belirleyen İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilme gündemine karşı, vatandaşları bilinçlendirmek için çalışma başlatıldı.

BELEDİYE BİNASINA 2 DEV PANKART
Çalışmalar kapsamında belediye hizmet binasının ön tarafından görünen 12 metrelik iki dev pankart asıldı. Pankartta “İstanbul Sözleşmesi kadını yaşatır, cinsiyet temelli şiddete karşı güvencedir, aileyi değil şiddeti yıkar. Kadına yönelik şiddeti önlemek için İstanbul sözleşmesi uygulansın” ifadeleri yer aldı. Hazırlanan tasarımlar, belediyeye ait sosyal medya hesaplarında da paylaşıldı.

MECLİS ÜYELERİ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR DEDİ

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması, Buca Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında gündeme geldi.  Cumhuriyet Halk Partili meclis üyesi Merve Doğan, meclisin dilek ve temenniler bölümünde İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için konuşma yaptı. Sözleşmenin uygulanması için kadınlar tarafından yapılan eyleme İzmir’de polis müdahalesi olmasına tepki gösteren Doğan, kadın mücadelesinin toplumun gerçeği olduğunu, yerel yönetimler olarak da birimler ve kurumlar arasında iş birliği hususundan sözleşmenin uygulanmasının zorunlu olduğunu ifade ederek, “İstanbul sözleşmesinin uygulanması kaçınılmazdır” dedi. Doğan’ın konuşması sırasında CHP’li meclis üyeleri, ellerinde “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” yazılı pankartları kaldırarak ses yükseltti.

CHP grubunun açıklamalarının ardından AK Partili Meclis Üyesi Burçin Kevser Tourchian, “AK Parti Grubu olarak biz şiddetin karşısında olduğumuzu her ortamda söyledik. İstanbul Sözleşmesi yaşatır mı? 2014’te yürürlüğe girmiş, yaşatmamış! Bizim meselemiz sözleşme meselesi değil. Biz şiddetin karşısındayız. Bütün paydaşlar bir araya gelelim nasıl durdurabiliriz, onu konuşalım” dedi.

SİYASİ PARTİ AYRIMI GÖZETMEKSİZİN BİRLEŞMEMİZ GEREKİYOR
Doğan’ın konuşmasının ardından konuşmasının ardından konu hakkında konuşan Başkan Kılıç, “Bizler de aynı düşüncedeyiz. Kadına şiddetin arttığı, aile içi şiddetin arttığı bir dönemde İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Uygulama anlamında da daha somut adımlar atılması gerekir. Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin sözleşme etrafında birleşmemiz gerekiyor. İstanbul sözleşmesi yaşatır. Aile içi şiddetin önlenmesine dair kanun İstanbul Sözleşmesi sonrasında bir yasal düzenleme haline geldi. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Gerçekten olması gereken bir madde. Kadın erkek ayrımı gözetmeksizin herkesi koruyan bir madde. Dolayısıyla tartışmaya açılmasına anlam veremiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Editör : Levent Öztürk

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Atiye 3. Sezonda Hangi Oyuncular Oynayacak?

Atiye 3. Sezonda Hangi Oyuncular Oynayacak?

Foça'da işyerlerinde koronavirüs denetlemeler yapıldı

Foça’da işyerlerinde koronavirüs denetlemeler yapıldı