Fransa’da son zamanlarda mahkemelerin büyük alışveriş merkezlerine girerken Hes kodu muadili sağlık kodu ibraz etme mecburiyetini askıya alması, hükümeti yeni yollar aramaya şevk ediyor.

Fransa hükümet sözcüsü Gabriel Attal, hükümetin bu konuda kararlığını koruduğunu ve mahkeme kararlarına karşı temyize başvuracağını belirtti.

Son günlerde çok sayıda mahkeme, emniyet müdürlükleri tarafından getirilen ve hastalığın görülme sıklığının 100 bin kişide 200’in üzerinden olduğu yerleşim birimlerinde 20 bin metrekareden daha geniş alana sahip AVM’lere ve mağazalara girişte uygulanması istenen kararlarının uygulanmasını askıya almaya başladı.

Gabriel Attal, hükümetin buna bir karşılık vermeye hazırlandığını söyledi. Attal, RTL’de soruları cevaplandırırken, “Mahkeme kararlarından söz ediyorsunuz ama bazı başka mahkemeler de bunu onaylıyor. Bu sebeple, bu kararlara karşı temyize başvuracağız” dedi.

Attal, “Sağlık kodu uygulaması, özellikle büyük bir sirkülasyonun bulunduğu AVM’ler ve büyük mağazalar için hazırlandı ve bu nedenle buralarda kullanılması büyük önem taşıyor” diye ekledi.

Sağlık kodu uygulaması Yveslines, Haut-Rhin ve Essone gibi bölgelerde mahkemelerce askıya alındı.

En son Versailles İdarî Mahkemesi, cumartesi günü, Essone Emniyet Müdürlüğünün 23 Ağustos’tan bu yana Carrefour d’Athis-Mons, Maison Neuve ve Ikea gibi yerlere girerken gösterilmesi gereken sağlık kodu uygulamasını durdurdu. 

Mahkeme, “Gıda ve temel ihtiyaç maddelerinin temininde sağlık kodu” istenemez” diyerek kararını gerekçelendirdi.

Kaynak : AjansBizim