Covid-19 geçiren bazı hastaların bacak bölgelerinde bazı rahatsızlıkların görülebildiği, hastanelerde yapılan operasyon ile bu rahatsızlıktan hastanın kurtarıldığı kaydedildi.

Yozgat Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Görkem Yiğit, Covid-19 döneminde en önemli klinik problemlerden birisinin de ''derin ven trombozu'' olduğunu aktardı. Yiğit, bacak ve karın içi toplardamarlarında pıhtı ile seyreden bu rahatsızlıkta, bacakta ani gelişen şişlik, ağrı, yürüme güçlüğü, ısı artışının geliştiğine dikkat çekti. Yiğit, ‘’Her yaştan popülasyonu etkileyen bu rahatsızlığın ilaç ve girişimsel-cerrahi yöntemlerle tedavisi mümkündür. Kısa hastane yatış süresiyle derin ven trombozunun tedavisine yönelik girişimsel yöntemler başarıyla uygulanmaktadır’’ dedi.

Yozgat Şehir Hastanesinde bölgesel anestezi ile minimal virüs teması açısından girişimsel kardiyovaskuler cerrahi işlemlerin devam ettiğini aktaran Op. Dr. Yiğit, şu bilgileri verdi:

‘’32 ve 68 yaşındaki iki hastamız, Covid-19 geçirdikten sonra gelişen, sağ bacakta şişlik, kızarıklık, çap artışı, yürüme güçlüğü ve ağrı şikayetleriyle kalp ve damar cerrahisi polikliniğimize başvurdu. Yapılan tetkikler neticesinde her iki hastamıza da iliofemoral derin ven trombozu (DVT) tanısı koyduk. Karın içi ve bacak toplardamarlarında ciddi tıkanıklıkları mevcuttu. Bölgesel anestezi ile farmakomekanik trombektomi+ kateter aracılı tromboliz işlemlerini uygulayarak, hastalarımızın derin toplardamarlarında tam açıklık sağlayıp servis takibine aldık.’’

Kaynak : AjansBizim