Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinde F-16'ların modernizasyonu veya yeni F-16'lar verilmesi konusunun gündeme geldiğini belirterek, ''Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Bu konuda sayın Biden'ın olumlu yaklaşımını gördüm” dedi.  

Erdoğan, Roma'daki G20 Roma Liderler Zirvesi sonrası Nuvola Kongre Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeye ilişkin bir soru üzerine, Biden'ın “F-16 konusuna olumlu yaklaştığını” söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sayın Biden ile dar kapsamlı görüşme yaptık. F-35'ten kaynaklanan 1 milyar 400 milyon dolar ödememiz vardı. Bu süreci nasıl iyi bir konuma taşırız bunun üzerinde durduk. Elimizdeki F-16'ların modernizasyonu veya yeni F-16'lar verilmesi konusu gündeme geldi. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Bu konuda sayın Biden'ın olumlu yaklaşımını gördüm.” 

Böyle bir kararın Temsilciler Meclisi ve Senato'dan geçmesi gerektiğini belirten Erdoğan, Biden'a “sizden gerekli ihtimamı göstermenizi bekliyoruz” dediğini kaydetti. 

Zirve değerlendirmesi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 üyesi ülkeler olarak yıl boyunca ‘insanlar, gezegen ve refah’ ana teması çerçevesinde çok sayıda toplantı yaptıklarını belirterek, zirvenin bu çalışmaların sonuncusu olduğunu dile getirdi. 

Zirve oturumlarında, öncelikli olarak küresel ekonomik görünüme ilişkin son gelişmeleri ve temel riskleri ele aldıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Salgının olumsuzluklarının hissedilmeye devam ettiği bir dönemde, sıkıntılarımızı bertaraf edecek ve ekonomilerimizin dayanıklılığını artıracak politikaları ele aldık. Küresel ekonomi 2021 yılında her ne kadar bir toparlanma içerisinde olsa da ekonomilerimizin halen ciddi meydan okumalarla karşı karşıya bulunuyor.”

Erdoğan, “Türkiye'nin, küresel dalgalanmaların etkisini vatandaşlarına en az düzeyde yansıtan ülke olduğunu'' söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Millî gelire göre dünyanın en fazla insani ve kalkınma yardımı yapan ülkelerinden biriyiz. 2030 yılına kadar açlığın olmadığı bir dünyaya erişme çabalarına öncülük etmek G20 ülkeleri olarak bizlerin en temel sorumluluğudur” dedi.

Koronavirüs salgınının etkilerine rağmen, ''dönem başkanlığı görevini başarıyla yerine getirdiği'' için İtalya’yı kutlayan Erdoğan, “Şahsıma, eşime ve heyetime gösterdikleri nazik ev sahipliği için kendilerine ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. 

Kaynak : AjansBizim