İsrail’de sürdürdüğü açlık grevi 140. gününe giren Filistinli tutuklu Hişam ebu Havaş’ın durumunun ağırlaştığı bildirildi.

El Ahram gazetesinin haberine göre, Uluslararası Kızıl Haç Kurumu (ICRC ) yaptığı açıklamada Havaş’ın “geri dönülemez sağlık sorunları ve muhtemelen ölüm tehlikesi ile yüz yüze olduğunu” belirtti.

ICRC Havaş’ı ziyaret eden tıp ekibinin “uzman bir klinikte gözetim altında tutulmasını gerektiren ağır bir durumda” olduğunu belirlediğini kaydetti. ICRC’ye göre Havaş 140 gündür açlık grevini sürdürüyor.

İslami Cihad üyesi Havaş hakkında dava açılmadan tutukluluğunun devam etmesini protesto için açlık grevine başlamıştı.

Havaş’ın  tutulduğu Şamir Tıp Merkezi sözcüsü Liad Aviel, Havaş’ın “durumunun zor ve karmaşık” olduğunu söyledi. 

Havaş’ın eşi Ayşe Hrebat ise kocasının durumunun “çok tehlikeli bir hal aldığını, dünden bu yana konuşamadığını ve etrafındakileri tanıyamadığını” söyledi.

Havaş, İsrail’de “idari tutukluluk'’ denen bir uygulamaya göre hakkında herhangi bir suçlamada bulunulmadan tutuklu olarak bulunuyor.

Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki el Hak insan hakları kuruluşu başkanı Şavan Caberin İsrail’in idari tutukluluğu keyfi olarak kullandığını” belirterek, Havaş’ın idari olarak tutuklu bulunan 550 kadar Filistinliden birisi olduğunu söyledi. 

Filistin Sivil İşleri Bakanı Hüseyin em Şeyh ise İsrail’den Havaş’ın “derhal serbest bırakılmasını” istedi.

Gazze ve Ramahllah’da ise Havaş’ın serbest bırakılması için gösteriler yapıldı.

Gazze’deki ikinci büyük örgüt olan İslami Cihad ise, Havaş’ın durumunun kötüleşmesinden tümüyle İsrail işgal güçlerini sorumlu tuttuğunu açıkladı ve  ölmesi durumunda intikam eylemleri yapma tehdidinde bulundu.

Kaynak : AjansBizim