Emmanuel Macron'un sağcı muhaliflerinin kendisini ''Fransız kimliğini silmekle" suçlamasının ardından, Paris'teki Arc de Triomphe anıtındaki Avrupa Birliği kaldırıldı.

Avrupa basınında yer alan haberlere göre, Fransa'nın önümüzdeki altı ay boyunca sürdüreceği AB Konseyi Dönem Başkanlığını alışını kutlamak için yılbaşında Fransız bayrağının yerine dev mavi bayrak çekildi.

Savaşta yaşamını yitirenlere yönelik bir anıt olan Arc de Triomphe de Eyfel Kulesi ve Pantheon gibi diğer simge yapılar da bu haftanın geri kalanında mavi ışıklarla aydınlatılacak.

Ancak, Macron'un bahardaki cumhurbaşkanlığı seçimleri için sağcı rakipleri, üç renkli bayrağın kaldırılmasını ''Fransa'nın mirasına ve gazilerine hakaret'' olarak nitelendirdi.

Anketlerin yüksek şans tanıdığı muhafazakar aday Valerie Pecresse, yaklaşan seçimdeki olası Macron'u hedef alan tweet attı: "Avrupa'ya başkanlık edilmesine evet. Ancak Fransız kimliğinin silinmesine hayır!" Pecresse, Fransız bayrağının geri yerine konulması çağrısı yaptı ve "Bunu onun için kanını döken askerlerimize borçluyuz" dedi.

Fransa'nın idari konulardaki en yüksek mahkemesi olan Devlet Konseyi'ne şikayette bulunma sözü veren aşırı sağcı aday Marine Le Pen, Macron'u geri adım atmaya zorlamıştı. Le Pen, Twitter'da "kitlesel bir seferberlik" olduğunu iddia ederek AB bayrağının kaldırılmasını "büyük bir vatanseverlik zaferi" olarak nitelendirdi. 

Ancak Fransa cumhurbaşkanlığından bir yetkili Pazar günü yaptığı açıklamada, bayrağın şafaktan önce kaldırılmasının “planlanan programa uygun” olduğunu ve anıtlar için mavi ışıkların aksine, sadece iki gün boyunca Arc'ta olmasının planlandığını savundu.  

Avrupa Bakanı Clement Beaune, Cumartesi günü sağı “aşırı sağın kısır tartışmalarının peşinden umutsuzca kovalamakla” suçlamıştı.

İsmini vermek istemeyen cumhurbaşkanlığı yetkilisi, devasa Fransız bayrağının Arc'ın altında tekrar ne zaman dalgalanacağını söyleyemedi, ancak bunun anıt için kalıcı durum olmadığını söyledi. 

Kaynak : AjansBizim