İran’ın Kabil Büyükelçisi Bahadır Eminiyan, Taliban’ın kurduğu hükümet kapsacıyı olmadıkça mevcut hükümeti resmen tanımayacaklarını söyledi.

Eminiyan, Kabil’den yayın yapan TOLONews sitesine verdiği özel demeçte, Afganistan’ın yönetim yapısında düzenlemeler yapması durumunda İran’ın diğer ülkeleri Taliban yönetimini tanımaya ikna edebileceğini belirtti.

Eminiyan, “eğer bir grup iktidara gelir ve o grup sadece tek bir etnik gruptan oluşur ve diğer bütün etnik gruplar hükümetten dışlanırsa, bunu kabul etmeyiz ve bu yüzden iyi niyetle Taliban’ı kapsayıcı bir hükümet kurmaya çağırıyoruz” dedi.

Mevcut ekonomik krizin özellikle IŞİD olmak üzere terörizme yol açacağını belirten İran büyükelçisi, “eğer ekonomik sorunlar devam ederse daha fazla göçe neden olacak. Eğer ekonomik sorunlar devam ederse, aşırılığa neden olacak ve bu sadece Afganistan’ı değil bölgeyi de tehdit edecek” dedi.

İran'ın Afgan göçmenlere kötü davrandığı iddialarını reddeden Eminiyan, yaklaşık 4 milyon Afgan göçmenin ülkesinde yerleştiğini söyledi. 

Afgan hükümeti ise Eminiyan’ın sözlerini, ülkenin içişlerine karışma çabası olarak niteledi. 

Afganistan hükümet sözcü yardımcısı İmanullah Samangani, “İran hükümeti diğer insanları kapsayıcılık tanımına göre mi kuruldu?” diye sorarak, “her ülkenin kendi çıkarlarına dayalı kendi kapsayıcı hükümet tanımı vardır” dedi.

Kaynak : AjansBizim