Cinayette kullanılan silahın çalışıp çalışmadığının test edildiği duruşmada ilginç anlar yaşanırken avukat Sabahat Gençtarih, ''cinayetin namus temizlemek için işlendiğini ve töre cinayeti olduğunu'' söyledi. 

Mersin’in merkez Yenişehir ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde 7 Kasım 2019 tarihinde meydana gelen olayda, İrem Bahçe evlerinin banyosunda babasının ruhsatsız tabancasıyla başından vurulmuş halde bulunmuştu.

 5 aylık hamile genç kız, kaldırıldığı hastanede 1 gün sonra hayatını kaybetti. Sezaryenle dünyaya gelen bebeği ise 3 ay sonra öldü. Olayla ilgili ifadeleri alınan aile fertleri, genç kızın intihar ettiğini önü sürerken İrem B.’nin cenazesi ailenin kabul etmemesi üzerine Şanlıurfa’da kimsesizler mezarlığında toprağa verilmişti. Genç kızın töre cinayetine kurban gitmesinden şüphelinin polis Şanlıurfa’da yaptığı operasyonda baba Kasım B. (49), ağabeyleri Mehmet Ali B. (21) ve Vedat B. (23) ile amcaları İbrahim B. (44) ve Mehmet Veyis B. (34) ile anne Saadet B. ile diğer amca Mehmet B. gözaltına alınmıştı. Ağabey Mehmet Ali B. ifadesinde, kardeşini öldürdüğünü ve aile meclisi kararıyla cinayeti işlediğini ağlayarak itiraf etmişti. 

Davanın 4. Duruşması Mersin 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklardan anne Sabahat B. SEGBİS yöntemiyle katılırken diğer tutuklu sanıklardan amca Mehmet Veyis B, ağabeyler Mehmet ve Vedat B. ile baba Kasım B.  ve tutuksuz yargılanan diğer amca Mehmet B. salonda hazır bulundu. 

Duruşmada töre kurbanı İrem’i davaya müdahil olan Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak Avukat Kamil Ekinci, Kadın Hakları Merkezi’nden Sabahat Gençtarih, Arzu Günay ve Ezgi Şimşek ile tutuklu sanıkların avukatı Necmi Doğan ve diğer tutuklu sanıkların avukatları katıldı.

Mahkeme başkanı tetiğe bastı savcı yerinden uzaklaştı
Duruşmada anne Saadet B’nin akıl sağlının yerinde olduğuna dair Devlet Hastanesi’nden gelen rapor dosyaya konulurken olayda kullanılan tabanca duruşma salonuna getirildi. Mahkeme Başkanı tabancanın çalışıp çalışmadığını test etmek için eline alarak  birkaç kez tetiğe bastı. Mahkeme başkanı tetiğe basarken Cumhuriyet Savcısı’nın yerinden kalkarak uzaklaştığı görüldü. Tabancanın çalışır vaziyette olduğunun görülmesi üzerine mahkeme başkanı bu kez havluya sarılı olarak tetiğe basılıp basılamayacağını test etti. 

Duruşmada söz alan sanık avukatı Necmi Doğan, basın yayın organlarında yayınlanan haberlere tepki göstererek, adli yargılamayı etkileme suçunun işlendiğini ve mahkeme heyetini etkilemeye yönelik olduğunu öne sürdü. Mahkeme başkanı ise kendilerinin çıkan haberden haberlerinin dahi olmadığını ifade ederek sanık avukatının adeta gözlerine sokarak göstermesi sonucu haberden bilgileri olduğunu söyledi. 

Haberde adı geçen avukat Sabahat Gençtarih ise demeci veren avukatın kendisi olduğunu ifade ederek, “Yargılamanın esası, çocuğun neden öldürüldüğü, neden cinayetin işlendiği ile ilgili değil gazete haberlerini göstererek mahkemeyi oyalamaya çalışıyorlar. Biz basına bilgilendirme yaparız. Her duruşmadan sonra ve önce haber yapılabilir. Davada gizlilik kararı yok. Demeci veren benim” şeklinde konuştu. 

Tutuksuz sanık amca Mehmet B, olayla ilgisinin olmadığını söyledi. Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi. 

Avukatlar arasında tartışma çıktı
İddia makamı sanıkların tutukluluğun devamını istedi. Söz alan sanık avukatı Necmi Doğan’ın İrem’in cinayet öncesi durumu ile ilgili yorum yapmasına tepki geldi. İrem’in avukatları Doğan’ın kadınların durumu ile ilgili yaptığı yorumun şov olduğunu söyledi. Aile meclisinin böyle bir karar almadığını savunan Doğan ise “Silah dış müdahale olmadan ateşlenmiştir. Olay töre cinayeti değildir. İddialar yorumdan ibarettir. Tereddüt oluşturan bir durum var. Şüphe var. Şüphe sanık lehine değerlendirilir. Müvekkillerimiz 20 aydır tutuklu. Tahliyelerini istiyorum” dedi. 

Savunmaların ardından mahkeme heyeti sanıkların kendilerini işkence yaptıklarını iddia ettikleri 2 polisin diğer duruşmaya getirilmesi, getirilmediği takdirde soruşturma açılmasına, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 28 Ocak 2022 günü saat 13.30’a erteledi. 

Kaynak : Ajansbizim