Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitimi desteklemek ve artırmak amacı ile Mesleki Eğitim Kurumlarına devam eden öğrencilerin, meslek eğitimlerini uygulamalı olarak sürdürebilmelerine yönelik verilecek devlet desteği konusunda bilgilendirme yapıldı.

Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürü Satılmış Batur, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Durmuş Öğer, Mesleki Eğitim Merkezi Motorlu Araçlar Teknolojisi Öğretmeni Kıyas Eren, ilçedeki esnafı ziyaret etti, bilgilendirme yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitimi desteklemek, artırmak amacı ile yeni sitemde işverenlere devlet desteği kapsamında yapılacak katkı hakkında bilgiler verildi. İşyerinde uygulamalı eğitim alan 9-10-11. sınıflara asgari ücretin üçte biri, 12. sınıflara ise asgari ücretin yarısı kadar devlet desteği ödemesi yapılacağı aktarıldı.

Ortaokul mezunlarına 4 yıllık bir eğitim sonunda kalfalık ve ustalık belgesinin yanında birde meslek lisesi diploması verileceği, sigorta primlerinin devlet tarafından ödeneceği, çıraklık eğitimine başlamada üst yaş sınırının bulunmadığı aktarıldı.

Mesleki Eğitim Merkezinde 184 meslek dalında eğitim verilebildiği, kayıt olan öğrencilerin diğer örgün eğitim kurumlarındaki öğrencilerin bütün öğrencilik haklarından yararlanabilecekleri gibi birçok husus hakkında da bilgilendirme yapıldı.

Çayıralan İlçe Milli Eğitim Müdürü Satılmış Batur, yapılan ziyaretlerin aralıklarla yapılacağını, herhangi bir dilek ve önerilerinin olması durumunda kendilerine bildirilmesini istedi.

Kaynak : Ajansbizim