CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öğretmen atamalarındaki sözlü sınavda haksızlığa uğradığına inanan adayların haklarını korumak için hukuki destek vereceklerini söyledi. 

Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı binası önünde yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

''Bir haksızlık hukuksuzluk varsa, bir kişinin hakkı gasp ediliyorsa ve bu gasp edilme sarayın talimatıyla yapılıyorsa... Buna karşı çıkmak benim en doğal ve en insani görevimdir. Nerede kul hakkı, yeniyorsa, nerede torpil oluyorsa, nerede adam kayrılıyorsa buna karşı çıkmak benim boynumun borcudur. Herkesin böyle bilmesini isterim'' dedi. 

KPSS'de yüksek puan alan adayların sözlü sınavlarda elendiğini gördüğünü ve dün bu haksızlığı dile getirdiğini belirten Kılıçdaroğlu: ''Nerede kul hakkı yeniyorsa karşı çıkmak benim boynumun borcudur''  diyen Kılıçdaroğlu, ''Yazıktır, günahtır. Bu ülkeye, bu memlekete yazıktır, günahtır. Gencecik evlatlarımıza yazıktır, günahtır'' şeklinde konuştu. 

Mülakatlarda ''artı üç, eksi üç aralığında puan verilecektir'' kuralının terk edildiğini belirten  Kılıçdaroğlu, ''TÜGVA'dan, TÜRGEV'den gelen listeler üzerine mi bu kararlar alındı'' diye sordu. 

Kılıçdaroğlu, geçmişte benzeri olaylarda açılan davalarda Danıştay'ın mülakatlarda verilen puanların ''hayatın olağan akışına aykırı''  gerekçesiyle haklıksız olduğu sonucuna vardığını belirterek, ''Siz adaleti sağlamak zorundasınız. Öğretmen alacaksınız, öğretmene haksızlık yapamazsınız. Böyle bir tabloya asla izin vermeyeceğiz. Haksızlığa uğradığına inanan bütün arkadaşlara her türlü hukuki desteği vereceğiz. Hiç kimse unutmasın. Haksızlık yapanlar da şunu unutmasınlar: Görecekler, haksızlık yapanlarla nasıl hesaplaşacağımızı görecekler'' diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, dürüst bürokratlara sözü olmadığını ifade ederek, ''Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bu şeytanlarla hesaplaşmak da benim namus borcumdur'' dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, ''Bakandan açıklama geldi, 'kapımız herkese açık, ancak emrivaki görüşme taleplerine yanıt vermemiz mümkün değil' dendi'' sözü üzerine, ''Sarayın talimatıyla iş yapanlar, onları ben muhatap almam. Benim hedefim, sarayda oturarak haksızlık yapan kişilerle hesaplaşmaktır. Asıl hedefimiz odur'' karşılığını verdi. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dün bir grup öğretmen adayı ile görüşmüş, ardından da Milli Eğitim Bakanlığından görüşme talebinde bulunduğunu belirtmişti. Kılıçdaroğlu, talebine yanıt verilmediğini, kendisinin de bakanlık önünde açıklama yapacağını duyurmuştu. 

Kaynak : AjansBizim