Mersin’in Silifke ve Aydıncık ilçelerinde yaklaşık bir ay önce meydana gelen orman yangınları sonrası bölgeye ziyaretler sürüyor. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Leyla Şahin Usta, MKYK üyesi Resul Kurt ile Mersin’e geldi. İki ilçede inceleme yapacak olan heyet hazırladıkları raporu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak. Usta, bölgeye hareket etmeden önce il binasında basın açıklaması yaptı. 

Sabah saatlerinde Mersin’e gelerek teşkilattaki arkadaşları ile  toplantı yaptıklarını anlatan Usta, yangında mücadele eden tüm ekiplere ve partililere teşekkür etti. 

Mersin’de özellikle Aydıncık ve Silifke’deki orman yangınlar sonrasında ciddi hasarlar meydana geldiğini ifade eden Usta, “Sadece evler değil tarım alanlarında ciddi zarar görmüştür. Buradaki hasarların tespit edilmesi, bunların telafi edilmesi açısında çok önemli. Afetin ilk olduğu andan itibaren yapılan çalışmalar sonucunda 964 kişin mağduriyetinin olduğunu tespit edilmiştir. 27 Milyon 509 bin liralık bir hasar tespiti yapılmış durumda. 156 meskenin hasar gördüğü onaylanmış ve tespit edilmiş durumda. Bunların içerinde ağır hasarlısı var, hafif hasarlısı var. Ağır hasarlı olan 55 adet var. Yıkılmış olanda da 48 tane meskenimiz var. Az hasarlı, orta hasarlı ve hasarsızlarda dahil olmak üzere hepsi tespit edilerek toplam 156 meskenin hasarlı olduğu tespit edilmiş durumda” dedi.

İlk aşamada çok ağır hasarlı ve yıkılan evlerin yerine yenilerin yapılmasının planlandığını anlatan Usta, şunları söyledi:

“Vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi için en önemli husus yaşanacak evlerin biran önce tespit edilmesi bu amaçla yerin tespit edilerek yenilerin yapılması için en hızlı şekilde başlanacak. Bunu da Çevre Şehircilik Bakanımız aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanımız işbirliği içerinde çalışarak hem arazi hasarların giderilmesi hem de yerine yeni evlerin yapılması konusunda en hızlı şekilde çalışıyorlar. Projeler belirlendi, tespit edildi, yıkılan evler yerine köy evi gibi projeler belirlendi. Orman içerisinde orman evleri yapılması planlandı eğer bir ahır ise, hayvanların barınağı ise nasıl yapılacağı konusunda hepsi tek tek tespit edildi projelerle birlikte ve yapımları içerisinde inşallah hızlı bir şekilde ihaleleri ile birlikte başlanacak.” 

“Orman alanları orman kalacak'' 

Yanan orman alanların tekrar orman alanlarına dönüştürüleceğini anlatan Usta, şöyle konuştu:

“Bunda kimsenin endişesi olmasın. Bu konu ile ilgili özellikle bir takım yalan siyaseti üzerinden, bu alanların yapılaşmaya açılacağı, evler yapılacağı, turizme kazandırılacağı, oteller yapılacağı şeklinde sözler sarf ediliyor. Bunlar kesinlikte doğru değil. Ormanlarımız hepimizin ortak değeridir. Ülkemizin geleceğidir. Tıpkı Mavi Vatan gibi yeşil vatanda hepimizin. O yüzden yanan ormanlarımızın yerine tekrar ormanlarımızı canlandıracağız. Tekrar fidanlarımızı dikeceğiz. Kesinlikle burada bir yapılaşmanın veya başka bir amaç için kullanımın söz konusu olmayacaktır. 

Zaten Anayasamız bunu belirlemiş. Anayasa’ya göre her türlü ormanlarımız yeşillendirilecek. Yeniden insanımızın, canlılarımızın, hayvanlarımızın hepsinin hizmetine sunulacak kimsenin şüphesi olmasın.” 

“İnanılmaz çalışmalar yapıldı'”

Mersin’in kendileri için kıymetli bir il olduğunu, limanı, ekonomiye kattığı değeriyle ülkenin güçlü şehirlerimizden bir tanesi olduğunu anlatan Usta, şöyle devam etti: 

“Bu yüzden tarım alanlarımız, ormanlarımız Mersin’in kıymetine kıymet katan alanlar. Bu alanlarımızın korunması, geliştirilmesi, artırılması hepimiz ortak hedefidir. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Hasar tespitleriyle ilgili çalışmalarda ‘eğer varsa bir itirazlar değerlendirilsin’ diye bir askı sürecindeler. Bu itirazların değerlendirilmesi sonucunda da tespit edilen hasarların yapımına hızlıca başlanacaktır.  Bu konuda vatandaşlarımız müsterih olsunlar, devlet olarak güçlü bir ülkeyiz. Kendi imkanlarımızla hep birlikte yeniden bütün yıkılan, bozulan ne varsa yapmanın düzletmenin çabası içersindeyiz bu konuda vatandaşların müsterih olsunlar.''

 Leyla Şahin Usta,  ''Yaralıların, mahsur kalanların kurtarılması için inanılmaz çalışmalar yapıldı. Türkiye’nin artık güçlü bir ülkedir. Çalışmalar, afetlerden ders alarak çıkan çok daha başarılı bir ülke olduğumuzu ortaya koyuyor'' dedi. 

Mersin’in Silifke ve Aydıncık ilçelerinde çıkan yangının maliyeti belli oldu

Kaynak : AjansBizim