Dünya genelinde yaklaşık 125 milyon civarında insanı etkileyen sedef (psoriasis) hastalığı; kronik, bulaşıcı olmayan ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır.1,2 Sedef hastalığı, bir cilt ve tırnak hastalığı olmakla birlikte sıklıkla eklem tutulumu ile de seyredebilmektedir.2 Cilt üzerinde pullanma, kaşıntı ve cildin iltihaptan kızarması en sık görülen hastalık belirtileri arasındadır.2 Tıp alanındaki son gelişmeler sayesinde sedef hastalığının belirtilerinden kurtulmak artık mümkün sayılmaktadır.

Hastalar genellikle utanç, özsaygı eksikliği, kaygı yaşamakta olup depresyon bakımından yüksek risk altındadırlar.2 AbbVie Türkiye, “Sedefe karşı kendini göster” sloganı ile www-cildineozgurlugunuver-com platformunu kurarak, sedef hastalarının dermatologlarıyla ve diğer hastalarla iletişim kurarak kendilerini özgürce ifade etmelerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Sedef hastaları cildineozgurlugunuver-com sitesinde, gerçek yaşam öykülerine ve hastaların yazdığı bloglara erişebilecekler. İnternet sitesindeki kişiselleştirilmiş görüşme kılavuzunda ise hastaların, dermatologlarıyla açık ve etkili bir görüşme yapmaları için ipuçlarına yer veriliyor. 

AbbVie Türkiye Kurumsal İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörü Figen Şamdancı: “İmmunoloji alanındaki tecrübemiz ile insanların yaşamlarında iz bırakarak fayda sağlamak amacıyla araştırmalar yapmaya devam ediyoruz. AbbVie Türkiye olarak Dünya Sedef Hastaları Günü’nde www-cildineozgurlugunuver-com internet sitesini hayata geçirdik. Amacımız sedef hastalığı ile yaşayan ve bu hastalığın belirtilerini anlayarak kendini ifade etmek isteyen herkese ulaşmak.” dedi.