Taliban’ın gizemli lideri Heybetullah Ahundzade bugün Kandahar kentinde halkın arasında görüldü.

Ahundzade’nin halk arasında çok seyrek görünmesi öldüğü yönünde spekülasyonlara yol açmıştı. "Müminlerin lideri ‘Emir-ül Müminin" diye çağrılan Ahundzade, Taliban ağustos ayında Afganistan’da iktidarı ele geçirdiğinde bile ortalıkta görülmemişti.

Guardian gazetesinin haberine göre, üst düzey bir Taliban yetkilisi, Ahundzade’nin dün Kandahar’da dini bir merkez olan Camiyi Darül Ulum-u Hekimiye merkezini ziyaret ettiğini söyledi. 

Ancak bu ziyaret sırasında da fotoğraf çekilmesine izin verilmedi, sadece 10 dakikalık bir ses kaydı Taliban sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Ahundzade 2016’da Molla Antar Mansur’un ABD tarafından bir IHA saldırısı ile öldürülmesinden sonra liderliği üstlendi.

Zamanının çoğunu Kandahar’da geçiren Taliban lideri sadece dini bayramlarda mesajlar yayınlıyor. 

Ahundzade en son yayınladığı 7 Eylül tarihli mesajında yeni kurulan Taliban hükümetini şeriatı uygulamaya çağırmıştı.

Kandahar valisi ve Ahundzade’nin yakın müttefiklerinden biri olan Molla Yusuf Vefa, geçen hafta liderle sürekli temas halinde olduğunu söylemişti.

Molla Yusuf Vefa, “Afganistan’da durumun kontrol edilmesi ve iyi bir yönetim konusunda görüşmeler için kendisiyle düzenli toplantılar yapıyoruz. Bizim hocamız ve herkesin hocası olduğu için, kendisinden bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Onun sözlerini, emirlerini ve önerilerini dinliyoruz” dedi.

Ahundzade’nin bilinen tek fotoğrafı Taliban’ın Twitter hesabından Mayıs 2016’da yayınlandı. Bu fotoğrafın ise ne zaman çekildiği bilinmiyor.

Kaynak : AjansBizim