Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törende Şensoy’un Türk Bayrağı ve Galatasaray bayrağına sarılı tabutu sahneye konuldu. 

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şensoy’un uluslararası bir sanatçı olduğunu belirterek, “Aynı zamanda güldürü geleneğinin simgesi, kavuğu tam otuz yıl taşımış, siyasi hicvin önemli ustası, Türk tiyatro tarihinin de kilometre taşlarından biri” olduğunu söyledi. 

Sanatçının Ses Tiyatrosu’nu ayakta tutmak için büyük emek harcadığını belirten İmamoğlu, “Bu sahnede Ferhan Şensoy izlemiş, onu alkışlamış olmak, biliyorum ki benim gibi birçok insanın da İstanbullunun da en özel, en nadide hatırlarından birisidir. ‘Ses Tiyatrosu’nun bu kentin, bu ülkenin kültür sanat hafızasında ne kadar derin izler bıraktığını tekrar hatırladık ve hiçbir zamanda unutmayacağız” dedi. 

Şensoy’un eserlerinin artık kendilerine emanet olduğunu ve onun isminin de yaşatılması için birtakım çalışmalar yapacaklarını anlatan İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Kadıköy’de Müze Gazhane’de çok özel bir sahnemiz var. İsmini orada yaşatmak isteriz. Bunları ailesiyle, sevenleriyle, dostlarıyla konuşuruz. En doğru kararı hep birlikte veririz. ‘Eğilip bükülme devrinde değiliz. Türkiye'yi aydınlığa çıkartma gibi bir mesuliyetimiz var’ diyerek aslında hepimize derin bir mesaj da vermiştir. Son röportajlarından birini İstanbul Büyükşehir Belediyemizin bir dergisine vermiştir. O dergide cesareti vazgeçmemeyi, ısrarı, özenle çok güzel cümlelerle aktarmıştı. Gerçekten hepimiz hüzünlüyüz, kendisini uğurluyoruz ama ismini, eserleri her zaman yaşayacaktır. Allah'tan rahmet diliyorum. Başta ailesi, dostları, sevenleri bütün sanat camiası hatta İstanbul'umuza, ülkemize başsağlığı diliyorum.”

''Türk tiyatrosu ulu bir çınarını kaybetti''


Cenaze töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Şensoy’un sanattan kazandığının tamamını yine sanatı için harcadığını söyledi. Ersoy, şöyle konuştu:

“Bugün Türk tiyatrosu ulu bir çınarını kaybetti. Bu toprakları ve insanımızı çok sade ve yalın şekilde anlatan çok güçlü bir dili vardı. Toplumumuzun her kesimi tarafından seviliyordu. Sayın Usta Şensoy bir gün katıldığı bir TV programında yıllar önce, mesleğe başlarken kurduğu tiyatrosunda gençleri eğlendirerek bu mesleğe başladığını anlatmış. Şimdi yıldızımız, sanat semamızda her daim dalgalanacak, her daim yerini koruyacak. Bize düşen bundan sonra bize bıraktıkları emanetleri yaşatmak. Bizlerin en öncelikli görevi bu olması gerekiyor. Ailesinin niyetleri takdirleri doğrultusunda üzerimize düşen her şeyi yapmak öncelikli görevimiz olacak.”

Sanatçının cenazesi Teşvikiye Camisi'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Tiyatronun dördüncü kavuklusuydu 


Türk sahnesinin unutulmaz ismi İsmail Hakkı Dümbüllü, hocası Kel Hasan Efendi’den devraldığı Kavuk’u, 1968’de Münir Özkul’a devretti. 

Orta oyununu temsil eden Kavuk, 1989’da Münir Özkul'dan Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu Ferhan Şensoy'a geçti. 2016 yılında Ferhan Şensoy tarafından Rasim Öztekin’e devredilen Kavuk, 2020 yılında Öztekin tarafından, Şevket Çoruh’a verildi. 

Rasim Öztekin'in törenine mektup


8 Mart 2021’de hayatını kaybeden Rasim Öztekin için de yine Ses Tiyatrosu’nda cenaze töreni düzenlenmişti. Ferhan Şensoy’un sağlık sorunları ile katılamadığı törene, mektup göndermişti. Şensoy’un kızı Derya Şensoy tarafından sahnede okunan mektupta, şu ifadeler yer almıştı: 

“Ortaoyuncuların amatör konu nöbetçi tiyatrodan yetişti Rasim. Kısa sürede Ortaoyunculara katıldı. Kavuğumu ona devrettim. Ortaoyuncularda çok başarılı bir dönem yaşadı. Kimi rahatsızlıklarından dolayı sahneyi bıraktı. Kavuğu Şevket Çoruh'a devretti. Günü geldi, uçtu gitti gökyüzüne, kavuklu fotoğrafı asılı durur Ses 1885'te. Bir gün ben de uçup geleceğim gökyüzüne, buluşuruz gökyüzünde, neşeli bir meyhanede."

Tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy son yolculuğuna uğurlandı

Kaynak : AjansBizim