Yunanistan Hava Kuvvetleri, Ocak 2021'de sipariş verdiği 12 kullanılmış ve 6 yeni Fransız Yapımı Rafale uçağından ilk altısını teslim almaya hazırlanıyor.

İlk altı uçak, iki koltuklu iki Rafale B ve dört Rafale C avcı uçağından oluşuyor.

Savaş uçakları, Fransız Hava Kuvvetleri ve uçakların üreticisi Dassault Aviation tarafından güneybatı Fransa'daki Merignac Hava Üssünde eğitilen ilk sekiz Yunan pilotu tarafından 17 ve 19 Ocak 2022 tarihleri arasında Yunanistan’a götürülecek.

Uçaklar, Yunan Hava Kuvvetlerinin Atina yakınlarındaki Tanagra hava Üssünde konuşlu 114’üncü Savaş Filosuna katılacak. Bakım ve destek altyapısının yeni uçakların tam operasyonel olmasından önce tamamlanması gerekiyor.

114’üncü Savaş Filosu Fransız yapımı uçaklara alışkın. Bu filo, 1975 ile 2003 arasında Mirage F1CG avcı uçaklarını kullandıktan sonra halen Mirage 2000-5 uçaklarıyla donatılmış durumda.

Yunanistan, Türkiye ile gerginlik gerekçesiyle hepsi F3R standardında Fransız Hava Kuvvetlerine 12 kullanılmış ve Dassault Aviation’a 6 yeni Rafale uçağı ile gemisavar Exocet ve seyir füzesi SCALP siparişi vermişti.

Fransız Hava Kuvvetlerinde kullanılmakta olan uçaklardan satın almak, uçakların daha ucuza ve daha çabuk teslim edilmesini sağladı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 12 Eylül 2021’de, Uluslararası Selânik Fuarında 18 uçağa ek olarak altı Rafale siparişi daha verileceğini söylemişti.

Kaynak : AjansBizim